.

Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský)

Třída:Reptilia (plazi)
Řád:Squamata (šupinatí)
Podřád:Sauria (ještěři)
Čeleď:Iguanidae (leguánovití)
Podčeleď:Anolinae (anolisové)
Rod:Anolis
Druh:Anolis equestris

Poprvé popsal:
Merrem v roce 1820

Výskyt:
Kuba (introdukován na jižní Floridu)

Velikost:
35 - 45 cm

Pohlavní rozdíly:
U samců je patrné zesílení v oblasti hemipenisů, navíc mají v dospělosti výrazný hrdelní lalok. U čerstvě vylíhlých mláďat lze pohlaví rozeznat podle klidového zbarvení.

Chov a odchov:
Vzhledem k velikosti a způsobu života Anolis equestris je jim nutné v zajetí poskytnout dostatečný prostor. Pro chovnou skupinu 1,3 se mi osvědčil terárium se základnou 100 x 50 cm a výškou 75 cm. Silné větve vytvářejí dostatek prostoru ke šplhání, ale i tak je vhodné uzpůsobit zadní a boční stěny tak, aby po nich mohli zvířata šplhat, zelené rostliny udržují dostatečnou vlhkost a poskytují úkryty. Na dně je umístěna miska 20 x 20cm s 10 cm vysokou vrstvou směsi rašeliny, písku a vermikulitu ke kladení vajec. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 25 - 30°C (77 - 86°F) s nočním poklesem k 20 - 22°C (68 - 72°F). Relativní vlhkost vzduchu vyhovuje mezi 65 - 85%.
Sezóna rozmnožování spadá na období od jara do podzimu. Samice klade jedno až dvě vejce v periodě asi 3 - 4 týdny. V této době je nutné samici podávat kromě vydatné potravy také dostatek vitamínů a minerálních látek potřebných k tvorbě vajec. Doporučuji veškeré krmení obalovat ve vitamíno-minerálních preparátech Roboran H a VitaPlastin. Vejce je nejlépe inkubovat samostatně v inkubátoru, hlavně z důvodu snazší kontroly vajec a zamezíte tím také kanibalismu po vylíhnutí. Při teplotě 28°C se mláďata líhnou po dvou měsících, délka inkubace závisí na teplotě, při nižších průměrných teplotách je delší. Jako optimální se mi jeví často udávaných 28°C. Mláďata měří po vylíhnutí kolem 8 cm, krmení nečiní potíže, protože požírají jakoukoliv přiměřenou živou potravu (menší cvrčky, červy, smýkaný hmyz). Poměrně nutné je časté rosení terária, protože vodu přijímají v podobě kapek, z misek pijí jen minimálně.

Poznámky:
Anolis equestris je zelený anolis, se žlutým proužkem za přední končetinou. Lalok je růžový. Celková délka může dosáhnout až 50cm, hlava je velká a mohutná.

Fotografie:
Po kliknutí se fotografie otevře ve větším rozlišení.


Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský) Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský) Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský) Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský)
Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský) Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský) Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský) Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský)
Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský) Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský) Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský) Anolis equestris (Anolis obrovský - rytířský)

Přejít do rubriky:
Nabídka/poptávka - podívejte se, zda jsou k odběru mláďata

Ostatní ještěři (Suaria):
Čeleď (familia) : Agamidae (agamovití)
Druh (species) : Physignathus cocincinus [10105]
Druh (species) : Pogona vitticeps [13405]
Čeleď (familia) : Chamaeleonidae (chameleonovití)
Druh (species) : Chamaeleo calyptratus [8969]
Čeleď (familia) : Gekkonidae (gekonovití)
Podčeleď (subfamilia) : Eublepharinae (gekončíci)
Druh (species) : Eublepharis macularius [4823]
Podčeleď (subfamilia) : Gekkoninae (gekoni)
Druh (species) : Gekko gecko [13648]
Druh (species) : Gekko vittatus [12043]
Čeleď (familia) : Iguanidae (leguánovití)
Podčeleď (subfamilia) : Anolinae (anolisové)
Druh (species) : Anolis equestris [11367]
Podčeleď (subfamilia) : Basiliscinae (bazilišci)
Druh (species) : Basiliscus plumifrons [14075]
Podčeleď (subfamilia) : Iguaninae (leguáni)
Druh (species) : Iguana iguana [7321]
Čeleď (familia) : Varanidae (varanovití)
Druh (species) : Varanus gouldii horni [7153]

Nahoru
Copyright © 2005 - 2008 Uroboros | E-mail:uroboros@inbox.com | Mapa webu.
Publikování nebo šíření obsahu webu Uroboros.xf.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno.