.

Nauphoeta cinerea (Šváb šedý)

Třída:Arthropoda (členovci)
Řád:Blattaria (šváby)
Čeleď:Blaberidae (švábovití)
Rod:Nauphoeta
Druh:Nauphoeta cinerea

Biologie :
Nauphoeta cinerea patří mezi takzvané živorodé šváby. V samici se vyvíjí průměrně 26 – 40 vajec. Nedávno narozené nymfy lezou pod samici, dokonce i pod její křídla a zůstávají tam asi hodinu po narození, dokud jim neztuhne kutikula. Počet vylíhlých nymf se zvyšuje z průměrných 20 kusů z prvního vrhu do přibližně 40 kusů (3-4 vrh), u starších samic počet narozených nymf klesá. Samice dospívají déle než samci.

Laboratorní testy :
Biologie Nauphoeta cinerea založená na laboratorních testech v průměrných 30°C (86°F).

Doba vývoje od narození k imagu:
v izolaci:
samci (7 svleků) - 73 dnů
samice (8 svleků) - 94 dnů
ve skupinách:
samci (7 svleků) - 72 dnů
samice (8 svleků) - 85 dnů
Průměrný počet vrhů na samici - 6
Délka gravidity u samice - 36 dnů
Průměrný počet vajec - 33
Průměrný počet narozených mláďat - 31
Procento živých narozených mláďat – 94%
Délka života:
samci - 366 dnů
samice - 345 dnů

Chov a údržba :
Pokud zajistíte svým chovným švábům správnou nádobu, teplotu, hygienu chovu a potravu – není potřeba napájet, pokud se podává dostatek ovoce a zeleniny, v tom případě se švábům bude dařit a poskytnou velmi vyvážený potravinový zdroj pro vaše zvířata v ekonomičtější poměru než většina jiných alternativ. Nevýhody? Snad hlavní je ten, že dokáží lézt z plastových i skleněných nádob pokud nejsou spráně připravené, sice nelezou tak schopně jako například rod Periplaneta, Blatta, Blatella a další, ale i tak je to nepříjemná vlastnost. Toto je snad nejvíce prodiskutovávaný problém v chovu švábů. Připomínat, že jestli tito šváby uniknou mohou zamořit vaše prostory (především teplé (nad 26°C) a vlhké místnosti) myslím, že ani nemusím.

Nádoby na chov :
Švábi lze chovat v plastových nádobách, které jsou vybavené těsným víkem. Pro malá množství, stačí kulaté vědro, pro větší množství jsou vhodnější hranaté nádoby, vyskládáním proložkami od vajec nebo kartonem získají švábi mnohem více plochy k pohybu, tyto nádoby musí být samozřejmě také s víkem. Já nejčastěji používám plastové bedny 60 x 40 x 30 cm. Nádoba by měla být dobře větraná (ne jen pár děr). Jako optimální se mi jeví vyříznout ve víku díru u které se nechá alespoň 4cm velký okraj, na který se přiletuje kovové „muší“ pletivo. Pletivo musí být drátěné – ne ze skelného vlákna. Horkou páječkou se jemně vtiskne pletivo do plastového víčka, tak se vtaví do víka a nemohou zde vzniknou žádné díry, kudy by mohli švábi později uniknout.

Tito šváby dokáží vylézt z plastových i skleněných nádob. Jsou dvě metody jak jim v tom zabránit. Dobrá metoda proti úniku je natřít pruh na horním okraji vazelínou, stačí 2-3 cm. Nevýhodou je to, že se čas od času musí tento pruh z vazelíny obnovovat. Dále se dá místo vazelíny použít jiný přípravek na mazání, lze využít i například Indulonu, druhou metodou jsou některé přípravky na mazání mechanických součástek ve spreji, ale to je nutné vyzkoušet, pokud se použije nějaký přípravek, který vytváří „suchý“ film na povrchu, není většinou nutné ho tak často obnovovat.

Pro poskytnutí větší užitné plochy je nutné chovné nádoby vyskládat buď kartonem nebo proložkami od vajec. Takto můžeme vyskládat nádoby až k okraji, kde je natřený pruh z vazelíny (případně něčeho jiného). Na dno nedávám žádný substrát, celý chov je tak hygieničtější a lépe se čistí.


Teplota :
Ideální teploty pro chov jsou 26 – 30°C (79 - 86°F) tyto teploty se můžou udržovat například topným kabelem, infrazářiči, topnými deskami a mnoha dalšími způsoby. Správnou teplotu lze udržet termostaty nebo různými regulátory výkonu. V teplejším prostředí je jejich vývin rychlejší, ale také mnohem dříve umírají. Při průměrných teplotách 28-30°C (82-86°F) šváby žijí až 1 rok, ale při průměrných teplotách nad 32°C (90°F) švábi umírají již po 3 - 4 měsících.

Krmení :
Kolonie švábů krmím výhradně granulemi a zeleninou nebo ovocem. Granule používám stejné jako pro psi a kočky, případně myši a potkany, dobré zkušenosti mám i s speciálním krmivem pro cvrčky, granule by měly obsahovat alespoň 20% dusíkatých látek, ale především je důležitá čerstvá zelenina, kterou švábi používají i k napájení. Ze zeleniny používám nejvíce mrkev a červenou řepu, z ovoce nejvíce jablka. V létě je možné dávat listy smetánky lékařské. Vodu nepřidávám, pokud poskytnete dostatečné množství ovoce nebo zeleniny není s napájením žádný problém, ale je potřeba minimálně každé 2 - 3 dny potravu kontrolovat v jakém je stavu a případně ji vyměnit za novou.

Manipulace :

Švábi šedí jsou celkem rychlí, ale ochlazením například v ledničce se může jejich rychlost ovládat. Přirozeně, že když jsou chováni ve 30°C jsou naprosto v plném potenciálu a tím pádem velmi rychlí. Občas stačí položit nádobu na zem, ale místnost musí být dosti chladná. S praxí a trochou experimentování určitě najdete metodu, která se hodí zrovna vám.

Vyjmout šváby z nádoby můžete několika způsoby a možná vymyslíte i nějaké lepší metody. Tady je několik návrhů :

  1. Vybírat je jednotlivě z nádoby pinzetou nebo rukou. (Vhodné jen pro malé množství.)
  2. Mít v chovné bedně papírové roličky od toaletního papíru (přípaně natrhané kousky proložek) a vždy jich několik vyjmout a sklepat z nich potřebné množství švábů.
  3. Vyndat několik celých proložek nebo kartonů a zklepat šváby do jiné nádoby připravené tak, aby z ní nemohli utéct.

Jestli potřebujete, aby byli švábi při krmení pomalejší, chyťte je do nádoby, která se vejde do lednice a nechte je tam, dokud se dostatečně neprochladí. Další způsob zpomalení je jednoduše ten, že nůžkami odstřihnete hlavu švába předtím, než jej nabídnete zvířatům. Švábi se budou ještě pár minut (někdy i hodin) normálně pohybovat, toto opatření také vyloučí možnost úniku, případné rozmnožení a zamoření objektů. Mnoho zvířat si zvykne na krmení z pinzety. Nezapomeňte šváby při zkrmování posypat minerálními a vitamínovými přípravky.


Nauphoeta cinerea (Šváb šedý) Nauphoeta cinerea (Šváb šedý) Nauphoeta cinerea (Šváb šedý) Nauphoeta cinerea (Šváb šedý)
Nauphoeta cinerea (Šváb šedý) Nauphoeta cinerea (Šváb šedý)

Přejít do rubriky:
Nabídka/poptávka - podívejte se, zda jsou k odběru mláďata

Ostatní hmyz (Insecta):
Řád (ordo) : Mantodea (kudlanky)Man
Čeleď (familia) : Mantidae (kudlankovití)
Podčeleď (subfamilia) : Mantinae (kudlanky)
Druh (species) : Hierodula membranacea [6140]
Druh (species) : Sphodromantis viridis [5129]
Druh (species) : Sphodromantis lineatus [2520]
Řád (ordo) : Phasmatodea (strašilky)
Čeleď (familia) : Phasmatidae (strašilkovití)
Podčeleď (subfamilia) : Eurycanthinae
Druh (species) : PSG 23 - Eurycantha calcarata [3475]
Podčeleď (subfamilia) : Tropidoderinae
Druh (species) : PSG 9 - Extatosoma tiaratum [3459]
Čeleď (familia) : Phyllidae (lupenitkovití)
Druh (species) : PSG 10 - Phyllium bioculatum [2869]
Druh (species) : PSG 72 - Phyllium giganteum [2859]
Čeleď (familia) : Bacillidae
Podčeleď (subfamilia) : Bacillinae
Druh (species) : PSG 99 - Epidares nolimetangere [2559]
Řád (ordo) : Coleoptera (brouci)Col
Čeleď (familia) : Cetoniidae (zlatohlávci)
Druh (species) : Pachnoda marginata peregrina [10363]
Řád (ordo) : Blattaria (švábi)Bla
Čeleď (familia) : Blaberidae (švábovití)
Druh (species) : Blaptica dubia [16057]
Druh (species) : Nauphoeta cinerea [9662]

Nahoru
Copyright © 2005 - 2008 Uroboros | E-mail:uroboros@inbox.com | Mapa webu.
Publikování nebo šíření obsahu webu Uroboros.xf.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno.