.

Blaptica dubia (Šváb argentinský)

Třída:Arthropoda (členovci)
Řád:Blattaria (šváby)
Čeleď:Blaberidae (švábovití)
Rod:Blaptica
Druh:Blaptica dubia

Chov a údržba :
Pokud zajistíte svým chovným švábům správnou nádobu, teplotu, hygienu chovu a potravu - není potřeba napájet, pokud se podává dostatek ovoce a zeleniny, v tom případě se švábům bude dařit a poskytnou velmi vyvážený potravinový zdroj pro vaše zvířata v ekonomičtější poměru než většina jiných alternativ. Narozdíl od rodu švábů Periplaneta, Blatta, Blatella, Nauphoeta a další, nedokáží lézt po skle ani umělé hmotě, takže nehrozí uniknutí švábů z chovných nádob. K rozmnožování a zdárnému vývoji potřebují šváby argentinští teploty nad 26°C (79°F), takže ani při úniku není příliš velká šance zamoření objektu.

Nádoby na chov :
Švábi lze chovat v plastových i skleněných nádobách, tyto nádoby nemusejí být vybavené víkem pokud se nechá přibližně 10 cm velký okraj, ovšem nádoba s víkem je lepší. Pro malá množství, stačí kulaté vědro, pro větší množství jsou vhodnější hranaté nádoby, vyskládáním proložkami od vajec nebo kartonem získají švábi mnohem více plochy k pohybu. Já nejčastěji používám plastové bedny 60 x 40 x 30 cm. Nádoba by měla být dobře větraná (ne jen pár děr). Jako optimální se mi jeví vyříznout ve víku díru u které se nechá alespoň 4cm velký okraj, na který se přiletuje kovové „muší“ pletivo. Pletivo musí být drátěné – ne ze skelného vlákna. Horkou páječkou se jemně vtiskne pletivo do plastového víčka, tak se vtaví do víka a nemohou zde vzniknou žádné díry, kudy by mohli švábi později uniknout.

Teplota :
Ideální teploty pro chov jsou 26 – 30°C (79 - 86°F) tyto teploty se můžou udržovat například topným kabelem, infrazářiči, topnými deskami a mnoha dalšími způsoby. Správnou teplotu lze udržet termostaty nebo různými regulátory výkonu. V teplejším prostředí je jejich vývin rychlejší, ale také mnohem dříve umírají. Při průměrných teplotách 28-30°C (82-86°F) šváby žijí až 1 rok, ale při průměrných teplotách nad 32°C (90°F) švábi umírají již po 3 - 4 měsících.

Krmení :
Kolonie švábů krmím výhradně granulemi a zeleninou nebo ovocem. Granule používám stejné jako pro psi a kočky, případně myši a potkany, dobré zkušenosti mám i s speciálním krmivem pro cvrčky, granule by měly obsahovat alespoň 20% dusíkatých látek, ale především je důležitá čerstvá zelenina, kterou švábi používají i k napájení. Ze zeleniny používám nejvíce mrkev a červenou řepu, z ovoce nejvíce jablka. V létě je možné dávat listy smetánky lékařské. Vodu nepřidávám, pokud poskytnete dostatečné množství ovoce nebo zeleniny není s napájením žádný problém, ale je potřeba minimálně každé 2 - 3 dny potravu kontrolovat v jakém je stavu a případně ji vyměnit za novou.

Manipulace :
Jestli potřebujete, aby byli švábi při krmení pomalejší, chyťte je do nádoby, která se vejde do lednice a nechte je tam, dokud se dostatečně neprochladí. Další způsob zpomalení je jednoduše ten, že nůžkami odstřihnete hlavu švába předtím, než jej nabídnete zvířatům. Švábi se budou ještě pár minut (někdy i hodin) normálně pohybovat, toto opatření také vyloučí možnost úniku, případné rozmnožení a zamoření objektů. Mnoho zvířat si zvykne na krmení z pinzety. Nezapomeňte šváby při zkrmování posypat minerálními a vitamínovými přípravky.


Přejít do rubriky:
Nabídka/poptávka - podívejte se, zda jsou k odběru mláďata

Ostatní hmyz (Insecta):
Řád (ordo) : Mantodea (kudlanky)Man
Čeleď (familia) : Mantidae (kudlankovití)
Podčeleď (subfamilia) : Mantinae (kudlanky)
Druh (species) : Hierodula membranacea [6196]
Druh (species) : Sphodromantis viridis [5171]
Druh (species) : Sphodromantis lineatus [2544]
Řád (ordo) : Phasmatodea (strašilky)
Čeleď (familia) : Phasmatidae (strašilkovití)
Podčeleď (subfamilia) : Eurycanthinae
Druh (species) : PSG 23 - Eurycantha calcarata [3531]
Podčeleď (subfamilia) : Tropidoderinae
Druh (species) : PSG 9 - Extatosoma tiaratum [3498]
Čeleď (familia) : Phyllidae (lupenitkovití)
Druh (species) : PSG 10 - Phyllium bioculatum [2902]
Druh (species) : PSG 72 - Phyllium giganteum [2887]
Čeleď (familia) : Bacillidae
Podčeleď (subfamilia) : Bacillinae
Druh (species) : PSG 99 - Epidares nolimetangere [2582]
Řád (ordo) : Coleoptera (brouci)Col
Čeleď (familia) : Cetoniidae (zlatohlávci)
Druh (species) : Pachnoda marginata peregrina [10500]
Řád (ordo) : Blattaria (švábi)Bla
Čeleď (familia) : Blaberidae (švábovití)
Druh (species) : Blaptica dubia [16126]
Druh (species) : Nauphoeta cinerea [9765]

Nahoru
Copyright © 2005 - 2008 Uroboros | E-mail:uroboros@inbox.com | Mapa webu.
Publikování nebo šíření obsahu webu Uroboros.xf.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno.