.

Vitamíny a jejich dávkování

Vitamíny rozpustné v tucích

Vitamin A

Injekčně např. Duphafral ADE forte, Duphafral Multi, Axerophthol a jiné v obecné dávce 2-5000 i. u./kg živé váhy nitrosvalově jednou týdně, perorálně např. Combinal A, Combinal AD a jiné jednou za měsíc v dávce 0, 5 ml/kg váhy.

Vitamin D

Injekčně obecná dávka 1000 i. u./kg živé váhy do svalu, perorálně 10-30.000 i. u./kg. Pro plazy používáme raději vitamin D3, možno použít specialit Duphafral Multi, Duphafral ADE forte, Combinal AD3 a jiné.

Vitamin E

Obecná dávka je 100 i. u./kg denně perorálně, podáváme týden, možno využít specialit Combinal E, Vitamin E caps., případně injekčně Duphafral ADE forte, Erevit inj., Infadin inj. a jiné.

Vitamin K

Obecná dávka denně do svalu 0,5 mg/kg dávat 5 dnů, specialita Kanavit inj., nebo Combinal K perorálně 1 mg na kg váhy denně.

Vitamíny rozpustné ve vodě

Vitamin C

Obecná dávka pro terapii je 2 mg/kg do svalu injekčně, nebo perorálně 25 mg/kg denně, použitelné humánní preparáty Celaskon inj., případně Celaskon tbl.

Vitamin H

Možno použít preparáty s obsahem biotinu pro malá zvířata, např. Murnil, Biotin pulvis, Roboran, podáváme perorálně denně v množství, které se vejde na krmnou dávku, např. obalením cvrčků atp.

Vitaminy skupiny B

Možno využít komplexní preparáty (B-komplex), nebo jednotlivé vitaminy, jako B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B6 (pyridoxyn), B12 (cyanokobalamin). Nadbytek podávaných preparátů se vylučuje z těla, takže nebezpečí předávkování není velké. Thiamin inj. 2 mg/kg nitrosvalově, perorálně 4 mg/kg denně Riboflavin inj. 0,3 mg/kg nitrosvalově, perorálně 0,5 mg/kg/den Pyridoxyn inj. 1 mg/kg nitrosvalově, perorálně 2 mg/kg denně Cyanokobalamin inj. v dávce 100-200 µg/kg dvakrát týdně. Uváděné dávky vitaminů B jsou terapeutické, nikoliv tedy k preventivnímu podávání. Pro tento účel je lépe používat kombinované vitaminové preparáty, např. Vitamix atp.


Ostatní články :

Obecné informace o chovu plazů Informace o zařízení k chovu plazů

Nahoru
Copyright © 2005 - 2008 Uroboros | E-mail:uroboros@inbox.com | Mapa webu.
Publikování nebo šíření obsahu webu Uroboros.xf.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno.