.

Výroba topného kamene

Předně bych chtěl upozornit na ten fakt, že pracujeme se síťovým napětím 230V a proto musí být zpracování velmi kvalitní, aby nedošlo k nějakému úrazu, požáru nebo případně i smrti. V žádném případě nepatří výroba těchto zařízení do rukou lidem, co nemají zkušenosti s výrobou elektrických zařízení, správně by měl toto provádět pouze zkušený elektrikář. V žádném případě tedy výrobu topných kamenů nedoporučuji lidem, co nemají patřičné znalosti v oboru elektrotechniky a neberu na sebe žádnou odpovědnost při již zmíněných problémech, které se mohou při užívání vyskytnout.

Teď tedy k samotné výrobě topných kamenů. Nejdříve si musíte vymyslet, jak velký by měl kámen být a jaký by měl mít přibližně výkon, stačí přibližně 6W na malý kámen o průměru cca 15 cm na větší samozřejmě víc. Jako topeného článku se zde využívá výkonových rezistorů, nikdy nepoužívám méně jak 4 rezistory, dochází pak ke špatnému rozložení tepla. Na výpočty zde potřebujete jen dva vzorečky a to výpočet výkonu P[W]=U[V]*I[A] a Ohmův zákon U[V]=R[Ω]*I[A], vzorečky si každý upravte k obrazu svému, nejspíš si vystačíte s tímto složeným vzorcem R[Ω]=52900/P[W]. Když si vše spočtete je potřeba rozmyslet se kolik použijete rezistorů, vypočítat jaký odpor a výkon bude mít jeden rezistor. Poslední dobou používám jen sériové zapojení, protože to zjednodušuje celé zapojení a i následné zaizolování.

Co vše je k výrobě potřeba:
  • rezistory (dají se koupit téměř v každém městě v obchodě s elektronickými součástkami)
  • kabel (min 2A, 300V) + koncovka do zásuvky
  • pájka (cín) a páječka
  • teplem smrštitelná bužírka o takovém průměru, aby se do ní vešli rezistory a ještě jednu takovou, aby se s ní dal zaizolovat kabel připájený k rezistorům.
  • beton, písek, disperze do betonu, případně i barvy do betonu
  • dekorační materiál, kameny, dlažba

Pokud tohle vše máte, můžete začít s výrobou, nejprve spájíme dříve spočítané rezistory, jak jsem již zmínil výše, je lepší používat sériové zapojení, pokud máme rezistory spájené, navlékneme na ně bužírku, poté se připájí vodič a vše se řádně zaizoluje. Lépe tenhle postup pochopíte z fotografií. Když už máme vše hotovo, zbývá zapojení zkusit, nejlépe je proměřit jej a poté tedy "zastrčit" do zásuvky, rezistory se začnou zahřívat a bužírka se na celém obvodu hezky stáhne, vše je pak dokonale zaizolované.

Když je obvod zaizolovaný a funguje, zbývá už jen vyrobit kámen do kterého námi vyrobený obvod (dále jen topení) dáme. Jsou zde dvě možnosti jak takový kámen vyrobit, buď můžeme topení zalít betonem a jen počkat až zatuhne, nebo to udělat trochu kvalitněji, tím myslím vzít desku, na které nám bude minimálně 72 hodin kámen tvrdnout (pod betonem musí být igelit, jinak beton k desce přitvrdne), na tuto desku dát beton (cement + písek, 1:2-3) rozmíchaný asi jako hustší kaše, vrstvu je dobré udělat asi tak 1 cm tlustou, topení do této vrstvy lehce vtlačit jen tak aby drželo, chce to trochu praxe, ale není to tak těžké, na tuto vrstvu již s topením dáme další vrstvu betonu, kterou již můžeme dotvořit vzhled kamene, kámen může být buď jen betonový, nebo se může na povrch položit například břidlice nebo jiný kámen, dobře se dá použít i dlaždice, když už použijeme dlaždici je hezčí, když se použije venkovní neglazovaná dlažba. Do cementu doporučuji zamíchat přípravek, který dělá beton nenasákavým, takzvaná disperze do betonu. Lze také jen beton posypat vrstvou písku a když vše zatuhne, písek omést, získáme tak kámen, který je na povrchu podobný pískovci. Když děláte kámen čistě z betonu, můžete do něj přidat barvy do betonu, dají se tak vytvořit topné kameny, které přesně ladí s prostředím terária. Určitě vymyslíte další možnosti, mě se nejvíce osvědčili tyto.

Nakonec bych dodal, že tenhle typ topení není příliš dobré používat v pralesních a vůbec příliš vlhkých teráriích, samozřejmě, pokud se vše udělá kvalitně tak ho lze používat i ve vlhkých podmínkách, ale příliš to nedoporučuji.


Ostatní články :

Obecné informace o chovu plazů Informace o zařízení k chovu plazů

Nahoru
Copyright © 2005 - 2008 Uroboros | E-mail:uroboros@inbox.com | Mapa webu.
Publikování nebo šíření obsahu webu Uroboros.xf.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno.