.

Retence vajec - zadržení snůšky

Poměrně častá porucha u samiček plazů v reprodukci. Etiologie tohoto onemocnění není zcela jasná a jednoznačná.

K potvrzení zadržené snůšky lze kromě palpace využít i RTG, případně sonograf. Pravděpodobně se jedná o souhrn vzájemně působících faktorů, ovlivňujících negativně kontraktibilitu stěny vejcovodu.

Vejce jsou většinou plně dozrálá, plody uvnitř dostatečně vyvinuté. Mnohdy se samičce podaří naklást část snůšky a zbytek je zadržen v těle. Záleží pak na časové prodlevě od normální snůšky

do pokusu o vybavení. Čas v tomto případě pracuje proti naší snaze. Čím déle zůstává již vyvinuté vejce v luminu vývodních cest, tím více dochází k reakci na jeho stěně. Vejce je přichycováno do fibrinového lůžka, ze kterého se pak spontánně jen těžko vybaví. Nesmíme si představovat stěnu vývodních cest jako svalnatý orgán, který svými stahy vejce vypudí. Jedná se o blanitý jemný útvar, jehož stahy jsou velmi slabé a jemné. Toto musíme mít na paměti i při pokusech o manuální vybavení.

Léčba spočívá v prvé fázi v pokusu o manuální posun vejce směrem ke kloace. Vyvíjený tlak musí být přiměřený velikosti plaza a tloušťce vývodních cest, jak jsme si již řekli. Při ruptuře stěny dochází vždy ke komplikaci a ohrožení života samice.

Pokud neuspějeme s manuální masáží vajec z kloaky, je nutno přistoupit k medikamentóznímu ovlivnění porodu. Samozřejmě je vhodné obě metody kombinovat. Používáme preparáty s oxytocinovou aktivitou (Syntocinon, Depotocin, Oxytocin) v dávce 2-7 i. u. na kg živé váhy. Vhodné je přidat kalcium k tonizaci stěny vývodních cest. Injekce opakujeme intramuskulárně po 6 hodinách.

Pokud nelze vejce žádným uvedeným způsobem vybavit, zbývá pouze chirurgické řešení. Toto bychom však rozhodně měli nechat na veterinárním lékaři specialistovi, který může zákrok úspěšně provést. Měli bychom se však k němu rozhodnout včas, aby samička nebyla již ve stavu totálního vyčerpání, kdy je velmi problematická její narkosa.


Ostatní články :

Obecné informace o chovu plazů Informace o zařízení k chovu plazů

Nahoru
Copyright © 2005 - 2008 Uroboros | E-mail:uroboros@inbox.com | Mapa webu.
Publikování nebo šíření obsahu webu Uroboros.xf.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno.