.

Preparáty proti endoparazitům

Amoebiasis

Nejpoužívanější preparát je metronidazol v dávce 150 - 300 mg na kg ž. v. podávaný buď perorálně, nebo je možno jej sondou podat i do kloaky ve stejné dávce.


Bičíkovci

Možno použít Entizol v dávce 40-50 mg na kg perorálně, dávat 5 dnů, případně Ronidazol 10 mg na kg perorálně 7-10 dnů.


Kokcidie

Používáme sulfonamidy perorálně, např. sulfamethazin v dávce 40 mg/kg denně po dobu 5 dnů, sulfadiazin v dávce 25 mg/kg denně po dobu 2 týdnů, dále sulfamerazin denně 50 mg/kg 5 dnů. Možno použít i kombinované preparáty, např. Trimetroprim Sulfa v dávce 30 mg/kg denně injekčně.

Novinkou je použití Baycoxu sol. v pitné vodě v dávce 1ml preparátu do 1 litru pitné vody. Tento roztok podávíme k pití 3 dny, případně sondou.


Motolice

Podáváme perorálně praziquantel ve specialitě Droncit tabl. v dávce 20-30 mg/kg, opakovat za dva týdny, možno i použít tabl. Drontal Plus v dávce 1 tabl. na 5 kg ž. v., opět opakovat za dva týdny. Injekčně lze použít Ivomec(ivermectin) v dávce 200 µg/kg podkožně, opakovat za dva týdny.


Tasemnice

Obdobně ve stejném dávkování jako u motolic používáme Droncit, případně Drontal Plus. Dále perorálně niclosamid ve specialitách Mansonil, Yomesan v dávce 150 mg/kg, opakovat za 4 týdny. Možno i injekčně Ivomec 200 µg/kg, opakovat za dva týdny.


Hlístice

K léčbě této velmi rozsáhlé skupiny lze využít opět již uváděné preparáty jako Droncit, Drontal Plus, případně Ivomec inj. Dále možno použít levamisol ve specialitách Citarin, Bioverm v dávce 50 mg/kg ž. v. injekčně podkožně, nebo perorálně v dávce 100-200 mg/kg, opakujeme za dva týdny.

Starší preparát je piperazin (Helmirazin) v dávce 20-30 mg/kg, podávat dva dny, opakovat za dva týdny. Dále fenbendazol (Panacur) perorálně v dávce 50-100 mg/kg po dva dny, opakovat za dva týdny.

Thiabendazol v dávce 50-100 mg/kg perorálně, opakovat za dva týdny.

Albendazol (Aldifal) perorálně 60-70 mg/kg denně 2 - 3 dny, opakovat za dva týdny.

Mebendazol (Telmin) podáváme perorálně v dávce 100 mg/kg denně 2-3 dny, opakovat za dva týdny.

Injekčně možno použít Ivomec 200 µg/kg podkožně (ne u želv!!).


Jazyčnatky

Použijeme zcela shodné preparáty jako u hlístic ve stejném dávkování i schématu podávání.


Ostatní články :

Obecné informace o chovu plazů Informace o zařízení k chovu plazů

Nahoru
Copyright © 2005 - 2008 Uroboros | E-mail:uroboros@inbox.com | Mapa webu.
Publikování nebo šíření obsahu webu Uroboros.xf.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno.