.

Avitaminózy a minerální deficience

Tato skupina onemocnění je velice často spojena s anorexií jako doprovodným příznakem a naopak ona je jednou z jejích příčin.

Nedostatek vitaminů a minerálií ve výživě je velmi častou záležitostí v chovu terarijních zvířat. Může být buď absolutní, kdy tyto látky ve stravě prostě chybí, nebo je jich málo, nebo relativní, kdy sice ve stravě jsou, ale organismus je z mnoha příčin není schopen vstřebat a využít.

Prakticky můžeme konstatovat, že téměř všechna metabolická onemocnění jsou spojena nějakým způsobem s avitaminózou a nebo nedostatkem minerálií. Těchto látek je celá rozsáhlá škála a není v mých možnostech je všechny podrobně jednotlivě rozebírat. V chovatelské praxi také těžko a jen ve výjimečných případech můžeme zodpovědně konstatovat, že se jedná o deficit jedné jediné účinné látky. V 99% jde o nedostatek více složek této skupiny. Proto i léčba a především prevence deficitů vychází z podávání širší palety vitaminů a minerálů, ze které si pak organismus sám vybere a vstřebá nedostatkové látky.

Můžeme podávat buď komerčně vyráběné preparáty, které se k nám hlavně v poslední době začínají dovážet, případně i tuzemská či naše vlastní.

Z dovážených je dobré jmenovat kombinovaný vitaminový a minerální doplněk koncipovaný speciálně pro plazy pod názvem Vitamix REP. Z tuzemských pak například Roboran H nebo Roboran D, VitaPlastin nebo jejich směs, do této směsi můžeme případně přidat i mleté skořápky nebo sepiovou kost.

Velmi pozitivně ovlivňuje metabolismus i pravidelný přísun aminokyseliny. K tomu se velmi osvědčil preparát Sangrim A. Podáváme jej buď do pitné vody, v potravě nebo přímo do tlamy. Zvyšuje zároveň i chuť k jídlu a celkovou odolnost zvířete bez jakýchkoliv vedlejších účinků, i tak se jej ale nedoporučuje podávat víc než doporučenou dávku.

Klinicky zřejmá porucha minerálního a vitaminového metabolismu je obecně mezi chovateli známá jako rachitis.

Jedná se většinou o disbalance dvou základních kostitvorných prvků, to jest vápníku (Calcium) a fosforu (Phosphorus). Zatímco u vápníku existuje obecné povědomí o jeho nezbytnosti, na hladinu fosforu v krevní plasmě se velmi často zapomíná. A je nutno říci, že dle praxe i literárních údajů převažují spíše situace, kdy poměr mezi Ca : P je výrazně rozšířen v neprospěch Ca. Optimální poměr by měl být Ca : P asi 1,2 - 1,5 : 1. V případě nadbytku P můžeme konstatovat výrazně změklé kosti s houbovitou strukturou, často znatelné na spodní čelisti plazů. U želv jsou jasně patrné příznaky na svrchní části krunýře, která se deformuje jako první. Velmi často se v praxi setkáváme s příznaky minerální disbalance u ještěrů, speciálně u mláďat Leguánů zelených. První příznaky pozorujeme ve formě záchvěvů prstů předních i zadních končetin. Následuje nepohyblivost v 80% zadních končetin. Na svalovině stehen je viditelný mírný otok, který posléze ztvrdne a vytvoří se tzv. syndrom sádrové nohy. Končetina je zcela vyřazena z pohybové aktivity, na pohmat je doslovně tvrdá jako sádrová dlaha. Zvíře se pohybuje obtížně pouze za pomoci předních končetin. V té době již při podrobnější prohlídce jsou zřetelné deformace na tlamě. Později přistupují deformace na ocase a na páteři v různé úrovni, nejčastěji od konce hrudních obratlů směrem k ocasu. Bez pomoci uhyne nakonec zvíře celkovým vyčerpáním s příznaky nervosvalových křečí. Náprava je možná pokud zasáhneme včas. Jestliže jsou již deformace páteře rozsáhlé, je prognóza velmi špatná. Podáváme kalciové preparáty a především vitamin D3 v opakovaných dávkách. Terapie je vždy zdlouhavá a výsledek nejistý. Proto je nutno dbát především na prevenci a neváhat s léčbou hned při prvních příznacích, deformace jsou již nevratné.


Ostatní články :

Obecné informace o chovu plazů Informace o zařízení k chovu plazů

Nahoru
Copyright © 2005 - 2008 Uroboros | E-mail:uroboros@inbox.com | Mapa webu.
Publikování nebo šíření obsahu webu Uroboros.xf.cz je bez písemného souhlasu autora zakázáno.